University of St Andrews

815
İskoçya’nın 1. ve Birleşik Krallığın Cambridge ve Oxford Üniversitelerinden sonra 3. en iyi üniversitesi olan St. Andrews Üniversitesi, Dünya’nın en kapsamlı enstitü ve bölümlerine sahip en seçkin üniversitelerinden biridir. Top Ranking of University by Guardian University Guide tarafından düzenlenen en iyi üniversiteler sıralamasında ise ilk 20 içerisinde bulunmaktadır. Peki, bir öğrenci neden University of St Andrews’i tercih etmeli? Hangi bölümleri popüler ve hangi enstitülerinde okumak daha avantajlı? Proje ve araştırmaları nelerdir? Bu üniversitede okumanın yolları ve dönemlik ücretleri neler? Kampüs yaşamı nasıldır ve konaklama seçenekleri hangileri? İşte tüm yönleri ile University of St Andrews….
İskoçya’nın ve Dünya’nın en değerli üniversitelerinden biri olan St Andrews, her alanda yakaladığı başarıyı ve üstün bilimsel atakları ile tanınan önemli bir üniversitedir. Bir öğrencinin bekleyebileceği tüm avantajlar ve imkanlar sağlanmaktadır. Bu da doğal olarak Dünya’nın en iyi üniversitelerinden biri olmalarını ve binlerce yabancı öğrenci tarafından tercih edilmelerini sağlamıştır. St Andrews üniversitesi, aynı zamanda, müfredat olarak Türkiye ile hemen hemen aynı noktadadır. Eğitim ve öğretim müfredatlarında gözle görülür bir benzerlik vardır. İngilizcenizi geliştirmek ve harika bir üniversitede okumak istiyorsanız, doğru adrestesiniz. Diğer tüm şartları değerlendirerek uygun kararı vermeye ve hayalinizdeki bölümü okumaya niyetiniz varsa; ayrıca tek tek bölümleri incelemenizde fayda vardır.
University of St Andrews, Fife şehrine yayılmış devasa bir kampüse sahiptir. Tüm kolej, yüksekokul ve enstitüler bu kampüslere yayılmıştır. Her bölüm ve fakülte farklı kasabalarda bulunabilir ama genellikle her 15 dakikada kalkan Ring servisleri bu anlamda büyük avantaj sağlar. Profesyonel orkestrası olan nadir üniversitelerden olan University of St Andrews, harika bir orkestra ve müzik tesislerine sahiptir. Üniversite içerisinde, dans ve diğer sosyal etkinlik alanları, 1 futbol sahası, 1 Rugby sahası, 4 basketbol alanı ve küçük bir tiyatroya sahiptir. Üniversite’de dünyanın en seçkin ve en gizemli kaynaklarını bulabileceğiniz harika bir kütüphane mevcuttur. Ayrıca yeni ve eski kültürün ve tarihin izlerini bulabileceğiniz 2008’de son hali ile restore edilen Museum of the University of St Andrews (MUSA) müzesini göreceksiniz. Kısacası University of St Andrews size her anlamda en profesyonel tesis ve kampüs imkanı sunar.
Üniversite politikası, akademik potansiyeli ve sınavlardaki başarıyı hesaba katmaktır. Ayrıntılı bilgi için lütfen üniversitenin web sitesine bakın. Ama kısaca açıklamak ve bilgi vermek gerekirse; her akademik yıl öncesi üniversiteye başvurular alınır. Bu başvurular, direkt olarak üniversitenin kendisine ya da ülkemizdeki aracı kurumlara yapılabilir. Ayrıca başvurmadan önce TOEFL sınavına girmiş olmak ve 70/100 puan ve üzeri almak gerekir. St Andrews için yaklaşık 49 bin dolar yani 50.000 doları gözden çıkarmanız gerekecek. Bunun 27.000 doları eğitim ve diğerleri ise konaklama ve diğer işlemler için harcanmaktadır. Konaklama da, her bölümün ayrı yurtları bulunmaktadır ve bu yurtlar yaklaşık olarak aylık 400 dolardır. Ve ayrıca konaklama olarak farklı ailelerin yanında da kalabilirsiniz. Son 5 yıldır yabancı öğrencilerin 2 ya da 3 lü olarak ev kiralamalarına da izin verilmiştir. Ve yaklaşık %50’si yabancı olan öğrenciler büyük avantaj sağlamaktadır.
St Andrews üniversitesinde en popüler bölümler, Sosyoloji, Felsefe, Siyaset Bilimi ve İktisat bölümüdür. Ayrıca, tıp ve diğer fen bölümleri de son yıllarda önemli bölümler olarak kabul edilmeye başlandı. Üniversitenin Gurur Kaynaklarına gelecek olursak;
  • John Napier, logaritmanın mucidi.
  • James Wilson - Amerikan Anayasasının babalarından biri.
  • Sir James Black - Nobel Ödülü sahibi.
  • Alex Salmond - eski İskoçya İlk Bakanı.
  • Fay Weldon - Yazar, “Şeytan Şeyhin Hayatı ve Sevgileri” kitabı ile tanınan önemli bir edebiyatçıdır.
  • Siobhan Redmon - aktris.
  • Michael Forsythe - aktör.
  • Crispin Bonham-Carter - aktör.
  • Hazel Irvine - yayıncı.
  • HRH Prens William, Cambridge Dük ve HRH Catherine, Cambridge Düşesi.
Belki de en çok merak edeceğiniz ve de etmeniz gereken kısım bu ve bu yüzden bu kısmı biraz daha detaylandırmak istiyoruz: Öğrenciler için ayrı eğitim salonlarına ve özel konaklama yerlerine ev sahipliği yapan çok amaçlı 3 üç kolej bulunmaktadır. United College, sanat, fen ve tıp fakültelerindeki tüm öğrencilerin sorumluluğundadır ve St Salvator's Quadrangle'ı temel alır; St Mary's College, İlahiyat Fakültesi'nde eğitim gören tüm öğrencilerin sorumluluğundadır ve kendi özel eğitim alanına sahiptir. St Mary's Quadrangle and St Leonard's College, bugünkü enkarnasyonunda dahil olduğu sosyoloji ve psikoloji bölümleri ve  tüm lisansüstü öğrencilerin sorumluluğundadır.   Fakülteler ve Bölümler: Dört akademik fakülte toplamda 18 ayrı bölümü oluşturur. Bir dekan, Her Fakültenin günlük işleyişini denetlemek üzere Birleşik College senatosu tarafından atanır. Öğrenciler, öğretimin dayandığı bölümün aksine, belirli bir fakülte üyesi olmak için başvururlar. Fakülteler ve bağlı okulları: Sanat Fakültesi: Sanat tarihi, klasik tarih, ekonomi, İngilizce, film çalışmaları, tarih, uluslararası ilişkiler, yönetim, modern diller, felsefe gibi bölümleri kapsar. İlahiyat Fakültesi: İlahiyat bölümünü içerir. Tıp Fakültesi: Tıp bölümünden oluşur. Fen Fakültesi: biyoloji, kimya, bilgisayar bilimleri, coğrafya ve jeosistemler, matematik, fizik ve astronomi, psikoloji ve sinirbilimi gibi bölümlerden oluşur. Bazı fakülteler ve Sanat ve Bilim Fakülteleri, ekonomi, coğrafya, yönetim, matematik, psikoloji ve sürdürülebilir kalkınma olmak üzere altı ders vermektedir. Konunun içeriği öğretim üyelerinden bağımsız olarak aynıdır. Tıp ve bilimsel araştırmaları ile ünlü olan bu üniversite, ülkenin hemen hemen tüm kanser ve diğer hastalık programlarına ve araştırmalarına yön vermektedir. Ayrıca, farklı zamanlarda ve farklı miktarlarda olmak üzere milyonlarca dolarlık proje ve araştırma hibeleri vermektedir.
İskoçya kültürünü tanımak ve yeni insanlar ile tanışmak bu üniversiteyi tercih etmeniz için bir sebep olabilir. Ama dilerseniz bu üniversitede okumanın eğitim yönünden artılarından bahsedelim biraz. Öncelikle University of St Andrews, İskoçya’nın en köklü ve en büyük üniversitesidir. 1410 yılında kurulan üniversite devasa şehir kasabası kampüsü ile öğrenciler için adeta bir tatil ve eğitim cenneti olarak kabul edilmektedir. Her yıl onlarca mezunu, Dünya’nın en tanınan ve en seçkin kişilerinden oluşmaktadır. Günümüzde, Thomas Chalmers, Edward Jenner, John Knox ve James Williams gibi edebiyat ve bilim dünyasının önemli isimlerini mezun vermiş bir üniversitedir. Her yıl sosyal sorumluluk ve bilim araştırmalarına 15 milyon Amerikan doları dolaylarında hibe ve burs vererek bu alanda önemli katkılar sunan bir kuruluş. Ayrıca, bilimsel ve dini birçok organizasyona da doğrudan ya da dolaylı olarak destek vermektedir. University of St Andrews kampüsü tüm Fife şehrine yayılmış devasa bir kampüstür. Bu kampüsler bütünü tüm bölümleri farklı alanlara yayar ve her fakülte arasında servis ve ring otobüsleri ücretsiz olarak hizmet verir. Diğer üniversitelere göre daha ucuz olduğu söylenebilir. Ama tabii ki bu görecelidir ve birazdan buna değineceğiz.