University of Oxford

966
İngiltere’nin Oxford şehrinde büyük devasa kampüsü ile dikkat çeken Oxford Üniversitesi, aynı zamanda İngilizce eğitim veren en köklü üniversitelerden biridir. Hali hazırda, dünyanın birçok ülkesinden yüzbinlerce kişinin hayalini süsleyen ve yaklaşık 250 programı ile bu alanda benzersiz olan bu üniversite, köklü geçmişinin dışında birçok farklı özelliği ile de dikkat çekmektedir. Kampüs hayatının, eğitim programlarının ve akademik planlamanın röntgenini sizler için çektik ve A’dan Z’ye tüm yönleri ile Oxford üniversitesinin tüm yönlerini sizler için derledik. İşte Oxford Üniversitesi hakkında merak ettikleriniz.
Oxford Üniversitesi, 1096 yılında bugünkü Oxford şehrinin kıyı kesiminde Wellington Square’da kurulmuş ve İngilizce dili ile eğitim veren ilk üniversitedir. Oxford Üniversitesi, eğitim ve akademik değerler göz önüne alındığında, dünyadaki en saygın üniversitelerden biri olarak kabul edilir. Birçok neden, bu üniversitenin tercih edilmesi için gösterilebilir ama özellikle dünyadaki en iyi ve en seçkin akademisyenlerin burada akademisyenlik yapmaları, üniversitenin tanınırlığını ve güvenilirliğini arttırmıştır. Oxford üniversitesi 4 ana bölüm ve bu bölüm içerisinde onlarca branştan oluşur. Tek kampüs ve devasa alana sahip üniversitenin, ayrıca Oxford şehrine yayılmış yerleşkeleri de mevcuttur. Şehir kültürü, yurt seçenekleri, yemekhanesi, kütüphanesi, uluslar arası öğrencileri ve diğer birçok yönü ile Oxford, gerçek bir üniversite örneğidir.
Oxford Üniversitesinin en büyük kampüsü Oxford şehrinde bulunsa da, bazı yerleşim yerlerinde de kampüslerine rastlamak mümkün. Özellikle Cambridge civarında da kampüslere rast gelebilirsiniz. Kampüs içerisinde 3 kütüphane ve onlarca bölüm bulunmaktadır. Ayrıca, ibadethaneler de mevcuttur. 4 ana bilim dalı ve bu dalların onlarca branşı bu kampüslere yayılmıştır. Kampüs içerisinde değişik yerlere kolaylıkla ulaşabileceğiniz 2-3 ring servis alanı mevcuttur. Kampüs olabildiğince düzenli ve göze hoş gelmektedir. Yeşil alanı ve devasa ağaçları ile tam bir oksijen alanı olarak kabul edilebilir.
Yatak odaları Departman, Central Oxford'daki Wellington Meydanı'ndaki tesislerde 70 kadar konuk ağırlayabiliyor. Tüm yatak odaları suit olup yüksek standartlarda dekore edilmiştir; Tek, çift ve çoklu konaklama imkânı sunulmaktadır. Her odada çay-kahve servisi imkanı, Freeview televizyon ve ücretsiz Wi-Fi bulunmaktadır. Paralı çamaşır yıkama olanağı mevcuttur. Wellington Square, Oxford şehir merkezine ve Jericho'nun hoş bir semtine kısa bir yürüyüş mesafesinde olup, çoğu zevke ve ilgi alanına uyacak bir dizi restoran ve mağazaya da ev sahipliği yapmaktadır.     Ortak Oda ve Bar Ortak Kullanımlı Odalar, sessiz ve özel avluya bakmaktadır. Her gün saat 10'dan itibaren açık olan ve restoranlarda sandviç, kek, sıcak içecek, meşrubat, bira, şarap ve alkollü içecekler sunan tamamen lisanslı bir de bar bulunmaktadır.
Oxford üniversitesi, 4 ana branş ve bu branşların yan dallarından oluşan onlarca program için eğitim imkanı sunar. Matematik, tıp, felsefe, öğretmenlik, İktisat ve İşletme, Uluslar arası İlişkiler, Uluslar arası ticaret gibi onlarca bölüm ve enstitü ile birlikte finansal ve eğitimsel gereçler üzerine araştırmalar da yapan kuruluşlara ev sahipliği yapan Oxford Üniversitesi, hali hazırda 200’den fazla Enstitü ve Araştırma bölümlerine sahiptir.
Dönemlik bölümüne göre değişkenlik göstermekle birlikte yaklaşık 20.000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekir. Bu sadece eğitim masrafıdır ve konaklama ile diğer giderleri ayrıca hesaplamanız gerekecektir. Giriş koşulları ise, Türk öğrencileri için çok başarılı olmak ve Level A öğrencisi olmak gibi kriterlere bağlıdır. Mezun olduğunuz ya da hali hazırda okuduğunuz bölümden/okuldan çok üstün dereceler almamış iseniz hiç başvurmanıza gerek yoktur. Çünkü 10.000 değerlendirilecek öğrenci arasına girmeniz zorlaşacaktır. Ayrıca, TOEFL sınavından en az 110 puan almanız gerekecektir. Bunun aynı sıra, kendi adınıza ya da ebeveyninizin adına banka hesabında bir miktar para eklemeniz gerecektir. İşte bu noktadan sonra sözlü sınava hak kazanacak ve belki de 3.500 öğrenciden biri olacaksınız!
4 yıldızlı kampüs konaklama tesisi, tam donanımlı toplantı salonları, ders odaları ve özel catering salonları ile birlikte öğrencilerine mükemmel bir ortam hazırlayan Oxford Üniversitesi, ayrıca tam hizmet kütüphanesi ve okuma salonları ile de fark yaratmaktadır. Üniversite tesislerinin toplandığı 2 ana üs vardır. Bunlar Wellington Meydanı'ndaki Rewley House ve Oxford'un merkezine yakın Summertown'daki Ewert House. Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri sunan ve öğle yemeği, açık büfe kahvaltı ve çay-kahve servisi de dahil olmak üzere lokantalarda gerektiğinde içecek ikram eden popüler restoranlar bu tesislerde yer alır. Tam lisanslı bir bar ve umumi odanın yanı sıra, Projeksiyon kabini ve dijital kürsü ile 127 koltuklu bir konferans tiyatrosu (10 kişilik tekerlekli sandalyeye kadar uzanan çıkarılabilir koltuk) ve Görsel-işitsel donanıma sahip 10 adet iyi donanımlı toplantı odaları yine burada bulunur. Oxford'un merkezindeki Wellington Meydanı'nda yakın zamanda yenilenmiş olan Viktorya dönemi tarzındaki 'Number 12', 9 en üst süit yatak odasından oluşmaktadır ve zengin öğrencilere hitap etmektedir. Bu odalar geleneksel olarak dekore edilmiş (bazıları orijinal dekoratif şöminelerle) ve konforlu kral ve çift kişilik yataklar, Freeview televizyon, ücretsiz Wi-Fi ve çay-kahve yapma imkanı sunmaktadır. 16 terminalli tam donanımlı bir bilgisayar sınıfı ile içerisinde bulunan 100 kadar bilgisayar, öğrencilerin kullanımına sunulmaktadır.
Oxford, doğal görüntüsü ve manzarası ile mükemmel bir şehir örneği gösterir. Buralarda, dünyanın en güzel gösterimleri, aktiviteleri ve sunumları yapılmaktadır. Burada sıkılmamanız için her şey tasarlanmış ve sizleri bekliyor. Sosyal aktivite ve sessizlik arıyorsanız tam size göre bir şehir diyebiliriz. Öğrenciler genel itibari ile eğitim odaklı bu ülkeye ve bu üniversiteye geldikleri için zaten doğal olarak öğrenci hayatı ders odaklı ilerlemektedir. Ama dilerseniz boş vaktinizde yapabileceğiniz onlarca aktivite de vardır. Mesela bir Pazar öğlen saatinde arkadaşınız ile birlikte bir golf maçına gidebilir ya da yarım saat mesafedeki Londra’da bir Chelsea maçını izleyebilirsiniz.
Yüksek puanla mezun olmanız ve TOEFL 110 almanız sonrasında yapacağınız tercihte sıralamaya alınır ve ona göre kabulünüz hakkında değerlendirme yapılmış olursunuz.
Oxford üniversitesinde okumak için yeterince sebebiniz vardır. Öncelikle dünyanın en iyi akademisyenleri ile aynı ortamda bulunmak ve onlarla eğitim ve akademik anlamda tecrübe yaşamak, sizin için mükemmel bir deneyim olacaktır. Bunun yanı sıra, özellikle yurtdışı öğrencilerinin fazlalığından dolayı, kültür çeşitliliği, size ileriki hayatınız için birçok alanda geniş düşünme ve perspektif geliştirme imkanı sunar. Oxford’da okumanın bir diğer nedeni ise, İngilizcenize olacak katkısıdır. İngiliz kültürünün ana vatanı olan Oxford, İngilizcenizi geliştirmeniz adına mükemmel katkı sunacaktır. Oxford Üniversitesinde bulunan ve en eski kütüphanelerden olan Oxford Kütüphanesi  de, yine bu üniversiteyi seçmeniz için büyük bir sebep. Ayrıca, lisans ve yüksek lisans seçenekleri, master ve doktora seçenekleri, kaynağa yerinde ve zamanında ulaşma potansiyeli gibi onlarca neden, Oxford Üniversitesini seçmeniz için birer neden olarak gösterilebilir.