University of New South Wales – UNSW

854
2017 QS Dünya Üniversiteleri Sıralamaları listesinde 45. Sırada yer alan University of New South Wales dünya standartlarında eğitim veren bir üniversitedir. Modern tesisleri, yenilikçi eğitim sistemi ve dünyaca ünlü araştırmaları ile ulusal düzeyde tanınan üniversite gelecek odaklıdır. Özellikle araştırma alanında kendinden sıkça söz ettiren üniversite HIV virüsüne karşı hayat kurtarıcı ilaçlar geliştirerek geleceğe dönük eğitim anlayışını sergilemiştir.
2017 QS Dünya Üniversiteleri Sıralamaları listesinde 45. Sırada yer alan University of New South Wales dünya standartlarında eğitim veren bir üniversitedir. Modern tesisleri, yenilikçi eğitim sistemi ve dünyaca ünlü araştırmaları ile ulusal düzeyde tanınan üniversite gelecek odaklıdır. Özellikle araştırma alanında kendinden sıkça söz ettiren üniversite HIV virüsüne karşı hayat kurtarıcı ilaçlar geliştirerek geleceğe dönük eğitim anlayışını sergilemiştir. UNSW liderler yetiştirme konusundaki becerisini, 2017 QS sıralamasında dünya genelinde işverenler arasında tanınırlık sıralamasında 26. olarak ispatlamıştır. Google, Ernst & Young, Rio Tinto, Penguin, PayPal, HSBC, NASA ve Oxfam dahil olmak üzere dünya üzerindeki en büyük ve en prestijli şirketlerde çalışan 287.000 mezun öğrencisi bulunmaktadır. 2015 QS En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında 4. olan Sidney’de bulunan üniversite, 1949 yılında kurulmuştur ve Avustralya’daki öncü üniversitelerden oluşan Group of Eight isimli topluluğunun da üyesidir. Üniversitede 120’den fazla ülkeden 14.000 uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Toplamda 52.000 öğrenciye sahip üniversitenin Edebiyat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Yapılı Çevre, İşletme Okulu, Sanat & Tasarım, Mühendislik, Hukuk, Tıp, Fen ve UNSW Canberra olmak üzere 9 fakültesi ve bu fakültelerde 900 akademik seçeneği bulunmaktadır.
UNSW kampüslerinde, modern laboratuvarlar, tasarım stüdyoları, kütüphaneler ve dinlenme ve spor tesisleri bulunmaktadır. Bu tesisler sürekli bir şekilde teknolojiye göre geliştirilmektedir. Tesislerde, bankalar, kafeler, seyahat acenteler, posta şubesi, spor salonları, dinlenme salonları, kütüphane gibi öğrencilerin bütün ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetler sunulmaktadır.
Üniversitenin toplamda 9 kampüsü bulunmaktadır. Kensington Kampüsü: Üniveristenin ana kampüsüdür ve Kensington'daki 38 hektarlık bir alanda kuruludur. Paddington Kampüsü: (UNSW Sanat ve Tasarım) Kampüs, Paddington'un kalbinde yer almaktadır ve ulaşım konusunda oldukça rahat bir kampüstür. Büyük tren istasyonlarına ve otobüs servislerine yürüme mesafesinde olan kampüs düzenli olarak tarifeli ücretsiz servisler ile Kensington Kampüsü’ne bağlantılıdır. Diğer kampüsler ise Sidney’de bulunan UNSW CBD Kampüsü, Randwick Kampüsü, Cooge’de bulunan Cliffbrook Kampüsü, Daceyville’de bulunan David Phillips Sahası, Manly Vale Kampüsü ve UNSW Canberra kampüsüdür.
Üniversite kampüslerinde yaşam son derece kolay ve eğlencelidir. Bütün eğitim ve sosyal ihtiyaçların giderilebildiği kampüslerde, yiyecek için gıda sektörüne ait işletmeler, Erken Eğitim ve Çocuk Bakım Merkezleri, BMGS Fitness ve Su Merkezi, Öğrenciler İçin Organizasyonlar resim rengileri, Spor ve Rekreasyon, Dinsel Merkezi, kablosuz internet, BMÖS Kütüphanesi, Üniversite Sağlık Hizmetleri, güvenlik, Danışmanlık ve Psikolojik Destek, Kampus Olay Güvenliği, Öğrenci Yardımı Programları, Engellilik Hizmetleri, Akran danışmanlığı, Öğrenim Merkezi, Kariyer ve İstihdam, Öğrenci Geliştirme UluslararasıEğitim Destek Hizmeti gibi bir çok merkez bulunmaktadır.
UNSW araştırma konusunda kendisini dünyaya ispatlamış bir üniversitedir. Araştırmalar sürekli bir şekilde teşvik edilmekte ve desteklenmektedir. UNSW'deki araştırmacıların yenilikçi sonuçlar doğurmalarını ve mükemmel araştırma yapmalarını sağlamak için ekipman, uzmanlık, tesis ve hizmet destekleri verilmektedir. Üniversitede 2017 yılında 9 yeni laboratuvar faaliyete geçmiştir. 2017 yılında 80 araştırma alt yapı programı hibesi verilmiştir ve 2016 yılında da ARC araştırma fonundan 150 milyon dolaır aşkın kaynak elde edilmiştir.
Uluslararası öğrenciler için kampüs içerisindeki yurtlarda konaklama imkanı bulunmaktadır. Bu konaklama alanlarında öğrencilerin ihtiyaçları için bir çok konfor bulunmaktadır. Öğrenciler güvenli bir şekilde bu kampüslerde konaklarken, kampüs dışındaki hayatlarını ise Sidney gibi bir kozmopolit şehirde geçirebilmektedirler. Hem kampüste hem de kampüs dışında öğrenciler için çeşitli konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Bu konuda UNSW konaklama ofisi öğrencilere modern, kolay erişilebilir ve güvenli seçenekler sunan, hem kampüs içi hem de kampüse yakın kampüse yakın seçenekler sunmaktadır.  Bunun dışında kampüsten bağımsız bir şekilde yaşamak isteyen öğrenciler için de UNSW Blokları (Apartmanları) da bulunmaktadır. Kampüs dışında konaklamak isteyenler için bir diğer seçenek ise kiralık evlerdir.  Bu konuda üniversitede destek hizmetleri de bulunmaktadır. Kampüs dışı konaklama veya kampüs içi konaklamalarda öğrenciler eğitim saatleri dışındaki zamanlarını Sidney şehrinin hoş havası, çok kültürlü nüfusu ve göz alıcı doğal çevresi, göz alıcı sahilleri, farklı kültürleri, mutfak lezzetleri ve modern yapısı içerisinde geçirebilmektedirler.
Üniversitenin her programının ayrı giriş koşulları bulunmaktadır. Genel olarak kabul işlemlerinde IELTS /TOEFL sınavı sonucu ve akademik not başarıları istenmektedir. Programların eğitim ücretleri ise programdan programa ve alınacak ders sayısına göre değişmektedir. Bu konuda detaylı bilgi eğitim alınacak fakülteden veya danışmanlık yapılan firmadan alınabilmektedir.
Üniversitede eğitim alacak öğrencilerin en şanslı olduğu konulardan biride burslardır. Gerek ulusal gerekse uluslar arası öğrencilere hem lisans hem de lisansüstü eğitimler için bir çok burs bulunmaktadır. Her bursun kendine özgü kabul koşulları bulunmaktadır ve öğrenciler yaklaşık 30 burs arasından şartlarını taşıdıklarını düşündüğü bursa başvuru yapabilmektedirler. Başvuru yapılabilecek bazı burs seçenekleri; Endeavour Scholarships and Fellowships: $ 3.000 olarak verilebilen burs Avustralya Hükümeti tarafından sağlanmaktadır ve Asya-Pasifik, Orta Doğu, Avrupa ve Amerika'daki vatandaşları Avustralya'da çalışma, araştırma ve mesleki gelişim programlarını desteklemek için burstur Prestigious Programs Scholarships: UNSW öğrencileri ve mezunlarına yurtdışı eğitimlerine devam etme imkanı sağlamaktadır. UNSW Business School Honours Scholarship UGCA1060 : $ 5.000 olarak verilen bursa bütün öğrenciler başvuru yapabilmektedir. Art and Design International Coursework Scholarship PGCE1002: $ 5.000 olarak verilen bursa sadece uluslararası öğrenciler müracaat edilmektedir ve Sanat ve Tasarım Fakültesinde eğitim alma zorunluluğu bulunmaktadır.
Üniversiteye kayıt olabilmek için Tranksript, Diploma, 2 AdetReferans Mektubu, CV, IELTS /TOEFL sınav sonucu belgesi gerekmektedir. Dil yeterliliği eğer sağlanamıyorsa üniversitede dil eğitimi seçeneği de bulunmaktadır. Üniversite de bulunan her programın kendine özgü kabul koşulları bulunmaktadır. Bu konudaki detaylı bilgiyi üniversiteden veya ülkemizde size danışmanlık yapan şirketten almalısınız. Genel olarak üniversiteye kabul için IELTS /TOEFL sınav sonucunda yeterli puanı almış olmak ve akademik not ortalaması istenmektedir. Bu notlarda yine bölümde bölüme değişebilmektedir.
Üniversitede öğrenim gören öğrencilerin, okul ve eğitim ile ilgili görüşlerini incelersek; Nikki (Optometri öğrencisi) :"İnsanlar kampüste yaşadığınızı söylüyor ya da kampüste oturuyorsun ve ben hayır diyorum, aslında evde" Stamatina (Sanat / Hukuk öğrencisi) : "Büyük bir gölette küçük bir balık olmayı bekliyordum, ama aslında öyle değil ... Öğretmenlerimle yakın bir bağlantım vardı" Oliver (Makina Mühendisliği öğrencisi): "Şaşkın olursunuz, burslar sadece ne kadar akıllı olduğunuza değil, diğer pek çok yönü de kapsar"
UNSW mezunlarına mezun olduktan sonra da destek olmaya devam eden bir anlayışa sahiptir. Ayrıca üniversite mezunları da bir birine sıkı bağla ile bağlıdır ve sürekli iletişim içerisinde bulunmaktadır. Bu bağlamda üniversite mezunlarına, UNSW Kütüphanesi E-Dergi Erişimi hizmetini ücretsiz olarak sağlamaktadır. Yine mezunlara yaşam boyu kullanabilecekleri UNSW e-posta hesabını verilmektedir. Mezunlara liderlik eğitimleri için AGSM Yönetici Eğitim Kısa Ders İndirimleri, Akademik transkript, Yayınlar, UNSW Kitabevi, Seyahat ve Tüketici İndirimleri, UNSW Optometri Hizmetleri gibi ayrıcalıklar sunmaktadır.
UNSW'da lisansüstü eğitim için bir çok seçenek bulunmaktadır. Üniversitede lisansüstü eğitim alanları esnek dereceli programlar, ders seçenekleri, önde gelen araştırmacılar ve akademisyenler, endüstri bağlantıları ve çok sayıda burs imkanı beklemektedir. Lisansüstü eğitim için uzaktan eğitim programları da bulunmaktadır. Lisansüstü eğitimi alabilmek için ilgili bir alanda tanınmış yüksek öğrenim kurumundan mezun olmak gerekmektedir. Ayrıca bazı programların kendine özgü koşulları da bulunabilmektedir.
Sanat Tasarımı Fakültesi : Güzel Sanatlar, Tasarım, Medya Sanatları, Küratörlük ve Kültürel Liderlik, Sanat Tarihi ve Teorisi programlardan oluşan UNSW Art & Design, Avustralya'nın en iyi sanat ve tasarım okuludur. Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi : Uluslararası alanda kabul görmüş, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, önde gelen akademisyenler ile profesyonelce eğitim vermektedir. Yapılı Çevre Fakültesi : NSW Built Environment - Sürdürülebilir, yaşanabilir şehirler tasarlamayı ve inşa etmeyi hedef alan öğrenciler yetiştirmektedir. İş Okulu Fakültesi : Ülkenin en iyi ticaret okullarından bir tanesidir. Fakültede Muhasebe, Bankacılık ve Finans, Ekonomi bilimi, Bilgi Sistemleri ve Teknolojisi, Yönetim, Pazarlama, Risk ve Aktüeryal Çalışmalar, Vergilendirme ve İş Hukuku okulları bulunmaktadır. Mühendislik : 60 yıllık bir geçmişi bulunan Mühendislik Fakültesinde, Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü, Kimya Mühendisliği, İnşaat ve Çevre Mühendisliği, Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği ve Telekomünikasyon, Mekanik ve İmalat Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Petrol Mühendisliği, Fotovoltaik ve Yenilenebilir Enerji Mühendisliği bulunmaktadır. Tıp Fakültesi : UNSW Medicine, 50 yıllık bir geçmişe sahipir ve ülkenn  büyük tıp okullarından biridir. UNSW Medicine, ülkenin en iyi hastaneleri, araştırma enstitüleri ve sağlık kuruluşlarıyla bağlantılıdır. Tıp Bilimleri, Psikiyatri, Halk Sağlığı ve Toplum Hekimliği, Kadın ve Çocuk Sağlığı bölümleri ve Prince of Wales Klinik Okulu, ,Kırsal Klinik Okulu, St George Klinik Okulu, St Vincent Klinik Okulu, South Western Sydney Klinik Okulundan oluşmaktadır. Bilim Fakültesi :UNSW Science, Havacılık, Biyolojik, Yeryüzü ve Çevre Bilimleri, Biyoteknoloji ve Biyomoleküler Bilimler, Kimya, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Matematik ve İstatistik, Optometri ve Vizyon Bilimi, Fizik, Psikoloji bölümlerinden oluşmaktadır. ADSL'de UNSW Canberra : UNSW Canberra, Avustralya Savunma Gücü Akademisi'nde (ADFA) bulunmaktadır. Avustralya Savunma Gücü orta ve üst düzey yöneticilerine, ayrıca Sanat, İşletme, Bilgi Teknolojileri, Mühendislik, Yönetim ve Bilim alanlarında lisansüstü programlar ve genel topluluğa açık lisans eğitimi vermektedir.
2017 QS Dünya Üniversiteleri Sıralamaları listesinde 45. sırada bulunan üniversite kaliteli eğitim anlayışı, teknolojik ve modern donanımı ve sunduğu diğer avantajlar ile çok sayıda uluslararası öğrenci alan bir üniversitedir.
  1. 2017 QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında işverenler arasındaki tanınırlığı 26. sırada yer alan üniversitenin mezunları işverenler tarafından tercih edilmektedir. 2012 yılında yapılan bir araştırmada ülkedeki en iyi 50 şirkete en fazla CEO yerleştiren üniversite olmuştur. Dolayısı ile mezun olduktan sonra bir kariyer yapmak için doğru tercih UNSW’dir.
  2. Üniversitenin dünya genelinde 300 üniversite ile ortaklığı bulunmaktadır. Aynı zamanda 287.000 mezunu ile mezunlar arasında güçlü bir ağa sahip olan üniversiteden mezun olanların %21’i mezun olduktan sonra 8 ay içerisinde iş bulabilmektedir.
  3. 2017 QS Dünya Üniversiteleri sıralamasında 45. sırada yer alan UNSW bir dünya üniversitesidir.
  4. Modern donanımı ve teknolojik alt yapısı, kütüphaneleri, laboratuvarları, dinlenme tesisleri gibi yenilikçi anlayışa sahip üniversite donanımlar için her yıl 4 milyon AUD$ yatırım yapmaktadır.
  5. HIV virüsüne karşı ilaç başta olmak üzere bir çok araştırmanın merkezi olan üniversite araştırmaları destekleyen bir anlayışa sahiptir.
  6. Uluslararası Öğrenci Gelişim Birimi başta olmak üzere bir çok destek ağı uluslararası öğrencilerin eğitim sosyal yaşam ve konaklama gibi işlemlerinde destekçi olmaktadır.
  7. Dünyada en iyi öğrenci şehirleri sıralamasında 4. olan Sidney’de bulunması, öğrencilerin eğitim dışındaki zamanlarını en iyi şekilde değerlendirme imkanı sunmaktadır.
  8. Zengin burs seçenekleri ile eğitimi finanse etmek için bir çok imkan sağlamaktadır.
  9. Bünyesinde ki 12.000’i aşkın uluslararası öğrenci ile eğitim alan öğrencilerin sosyal bir deneyim kazanmasına yardımcı olmaktadır.
  10. 900’ü aşkın akademik seçeneği ile her öğrenciye hitap edebilecek bir eğitim programı bulunmaktadır.
Genel Çalışmalar
Bilgisayar Mühendisliği
Öğretmenlik
Hukuki araştırmalar
Medeni Kanun
Finans
Muhasebe
Bayındırlık
Mimarlık
Genel Mühendislik ve Teknoloji