University of Cambridge

1109
Dünya’daki hemen hemen tüm öğrencilerin ve akademisyenlerin hayalini süsleyen Cambridge Üniversitesi, onlarca fakülte ve bölüm ile hizmet veren İngiltere’nin en köklü üniversitelerinden biridir. Cambridge Üniversitesi ile ilgili detaylı bilgi bulabileceğiniz bu yazımızda, üniversiteye genel bakış, öğrenci profili, konaklama, eğitim olanakları, katılım şart ve ücretleri, bölümler ve bunun yanı sıra birçok profili de bulabileceksiniz. İşte tüm yönleri ile Cambridge üniversitesi
Cambridge Üniversite, İngiltere’nin Cambridge şehrinde bulunan ve 1209 yılında kurulmuş en köklü üniversitelerden biridir. Önceleri sadece sosyal dersler ile eğitim verilirken, günümüzde birçok branşta dersler verilmektedir. Cambridge şehri ile özdeşleşen tarihi yapısı, üniversitenin mimarisinde de rol oynamış ve modern-antik çizgide bir görünüm kazanmıştır. Cambridge Üniversitesi, Oxford Üniversitesine ters düşen ve burası ile bağlarını koparan dönemin akademisyenleri tarafından kurulmuş bir üniversitedir. Birçok alanda kıyasıya mücadele eden bu 2 üniversiteyi kıyaslamak yerine bazı ortak noktaları da yazımızda görebileceksiniz. Çünkü, bu 2 üniversiteye katılım şartlarından tutun da, kampüs dizaynına değin birçok alanda benzerlikler olduğuna tanıklık edeceksiniz. Cambridge Üniversitesi son 50 yıla kadar akademisyenlerinin sokakta dahi tanındığı bir üniversiteydi. Akademisyenler kıyafetlerini asla çıkarmaz eve ve üniversiteye bu kıyafetler eşliğinde giderdi. Ama son 50 yılda bu gelenek değişti. Ve artık normal modern kıyafetler tercih edilmeye başlandı.
Cambridge Üniversitesinde tüm bölümler aynı kampüste yer alır ve Cambridge sınırları içerisindedir. Aynı zamanda genel kampüsün yanı sıra, özellikle gece eğitimi ya da ekstra dersler için de ayrıca farklı yerlere dağılmış yerleşkeler vardır. Ama genel itibari ile tüm bölümler ve fakülteler ana kampüstedir.
Cambridge üniversitesinde genel kampüste tüm bölümler toplanmış ve bunun yanı sıra birçok kurum ve kuruluş da bu kampüsün içerisinde yer almaktadır. Öğrencilerin büyük organizasyonlar ve bahar şenlikleri yapabilecekleri boş alanlar, 2 stadyum, 2 kapalı spor salonu ve spor kompleksi, çok sayıda kafe ve kafeterya, yemekhane, 3 kütüphane ve 3 merkezi derslik bulunmaktadır. Ayrıca, bankalar, AVM’ler, kuaför, özel şirket kuruluşlarının da içerisinde bulunduğu küçük bir çarşı tarzı yaşam alanı da kampüs içerisinde yer almaktadır. Kampüs hayatı oldukça renkli olan Cambridge Üniversitesinde, 100’den fazla öğrenci kulübü ve dernek de yer alır. 80’den fazla branşın yer aldığı spor salonları ve kompleksleri, bir öğrencinin bekleyeceği düzeyde imkan barındırır.
Üniversite içerisinde farklı branşlara yayılmış 4 ana enstitü ve araştırma geliştirme üsleri yer almaktadır. Günümüzde, felsefe, eğitim bilimleri ve psikoloji dalında büyük tanınırlığı olan üniversitenin ayrıca tıp ve diğer ihtisas alanlarında da enstitü ve araştırma bölümleri yer almaktadır.
Cambridge üniversitesinde birçok konaklama seçeneği mevcuttur. Dilerseniz bir ailenin yanında kalabilir ve düşük meblağlar ödeyebilirsiniz. Bunun için üniversitenin bu alanla ilgilenen birimi ile ya da civardaki komisyoncular ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca, yurtta kalmak ya da birkaç kişi ile büyük bir ev kiralamak da isteyebilirsiniz. Bu aşamada Konaklama servisi size yardımcı olacaktır. Konaklama Servisi, Cambridge'de bir ev ararken size yardımcı olmak için oluşturulmuş bir hizmet servisidir. Üniversitenin üyelerine konaklayacak yer bulmak için yüz yıldan fazla deneyime sahip olan konaklama servisi ile birlikte North West Cambridge Development'da yeni bir bölgede öğrenciler için yeni inşa edilen, amaca yönelik ve yüksek sürdürülebilir evler içeren özel mülklerin yanı sıra hem de özel sektörde mülklere erişim imkânı sunulmaktadır. Ne yazık ki sahte web siteleri sahte konaklama seçeneklerini sunduklarını gösterir ama onlara güvenmeyin ve kesinlikle güvenilir ve kaliteli yerler ile temasa geçin.  Diğer konaklama web sitelerini kullanırken çok dikkatli olmanızı öneririz.
UCAS üzerinden ya da diğer parametreleri takip ederek başvurabilirsiniz. Bu yöntemler ve özellikle UCAS sistemi, İngiltere hükümeti tarafından tanınan ve kısa süreli vatandaşlık imkanını sınırsız ve sürdürebilir şekilde almanızı sağlayan bir sistemdir. Başvuruların ücretsiz olduğu bu sistemde, öncelikle hangi bölümde okumak istediğinizi ve neden bahsi geçen bölümü istediğinizi belirtmeniz gerekecektir. Ardından en az 5 yıl süreli geçmişe dönük notlarınızı ve dokümanlarını sisteme girmeniz gerekecektir. Çok yüksek puanlara sahip değilseniz ya da ödülleriniz yoksa başvurmanıza gerek yoktur. Ayrıca TOEFL puanınızın da en az 110 olması gerekir. Daha az puan almışsanız, diğer birkaç sınav puanınızı da göstererek sonuç alabilirsiniz
Cambridge Üniversitesinde okuma hayaliniz gerçekleşti ve tek derdiniz burs ise, büyük ihtimalle onu da halledebileceksiniz. Çünkü hem Cambridge şehrinde hem de üniversitesinde onlarca yolla hibe ve burs alabilirsiniz. Üstelik geri ödemenize gerek kalmaz. Birçok burs ve hibe sağlayıcı kurum ya da özel kişiler, bölüme, enstitüye ya da kişiye bağlı burslar vermektedir. NAFSA sistemi üzerinden bu kişileri bulabilir ya da üniversite ve hükümet yetkilileri nezdinde de araştırma yapabilirsiniz.
Eğer tüm puan ve dokümanlarınızı üniversiteye sunmuşsanız, artık 10.000 kişinin arasına katılmayı bekleyeceksiniz. Başvuran ve hemen hemen sizinle aynı seviyede hatta daha iyi durumdaki 250.000 kişiden biri olmak her ne kadar zor olsa da imkansız değildir. Bu aşamadan sonra sözlü sınava tabi tutulacak ve ufak bir sınavdan sonra 2.500 kişiden biri olmanız gerekecek. Bu aşamadan sonra artık okula kabul edilmiş olacaksınız. Cambridge üniversitesi, dünyanın en iyi eğitim materyal ve dokümantasyonlarının sunulduğu üniversitelerden biridir. Bu üniversitede ayrıca, dünyanın önde gelen profesörleri ve akademisyenleri ders vermektedir. Doğal olarak eğitim seçenekleri çok boyutlu olarak değerlendirilebilir.
Cambridge Üniversitesi kurulduğu onca yıl göz önüne alındığında onlarca hatta yüzlerce tanınmış kişiyi mezun vermiştir. Gurur kaynakları arasında en tanınmış kişiler ise; Ünlü fizikçi ve evren bilimci, günümüzün en değerli isimlerinden Stephen Hawking, ünlü kuramcı ve fizikçi Isaac Newton, matematiğin duayenlerinden Hintli Srinivasa Ramanujan, bir diğer matematik öğreticilerinden Charles Babbage, şair Lord Byron ve Sylvia Plath’ sinemadaysa Rachel Weisz ve Tilda Swinton gibi değerli kişiler bu üniversitenin sadece birkaç mezunu arasındadır.
Bu bölümden mezun olmak büyük ayrıcalık anlamına gelmektedir. Hemen hemen tüm kapılar ardına kadar açılacak ve iş imkanı sonuna kadar aralanacaktır.
Her yıl yapılan en seçkin ve en değerli üniversiteler sıralamasında, Cambridge üniversitesi hep ilk 3 içerisinde yer almıştır. Siz de bu üniversite ile ilgili kararınızı vermeden önce yukarıdaki değerli bilgileri göz önünde bulundurabilir ve böylece hayal ettiğiniz eğitimin ilk adımını atabilirsiniz.
Cambridge üniversitesinde okumak için 10 neden nedir diye soruyorsanız birçoğunu bildiğiniz şu 10 nedeni sıralayabiliriz. 1- kent yaşamı 2- kampüs yaşamı 3- eğitim kalitesi 4- insan ilişkileri 5- kütüphane ve diğer eğitim materyallerine ulaşım 5- burs imkanı 6- güzel ve kaliteli yemek 7- ulaşım kolaylığı 8- kaliteli ders içerikleri 9- alanında profesyonel akademisyenler 10- her bütçeye uygun konaklama ve daha birçok sebep, Cambridge Üniversitesinde okumak için yeterli birer sebeptir.