Üniversite Adı: Ülke:
Politecnico di Torino
İtalya

Politecnico di Torino

1856 yılında İtalya’nın kuzey bölgesi, Torino’da kurulan üniversite ülkenin en eski teknik üniversitesidir. Bu sebeple yoğunlukla tercih edilen bir okuldur. Üniversite, Mühendislik, Mimarlık ve Endüstriyel Tasarım alanlarında çeşitli dersler sunmaktadır. 30 binden fazla öğrenciye eğitim veren bu kurumda uluslar arası öğrenci sayısı da oldukça fazladır. Yapılan sıralamalara göre İtalya’nın en iyi üniversitesi olan Politecnico di Torino, her yıl yaklaşık 6 bin adet mezun vermektedir. Avrupa çapında da oldukça iyi bir sıralamaya sahip olan bu üniversite oldukça prestijli bir araştırma üniversitesidir.
Görüntülenme Sayısı: 1629
Polytechnic University of Milan
İtalya

Polytechnic University of Milan

Milano Politeknik Üniversitesi, İtalya'da teknik üniversiteler içinde en büyüğüdür ve yaklaşık 42.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Mühendislik, mimarlık ve tasarım alanlarında lisans, yüksek lisans ve yüksek öğrenim kursları sunmaktadır. 1863 yılında kurulmuş olan bu okul, Milano'daki en eski üniversitedir. Politecnico'nun, Milano şehrinde, araştırma ve öğretim etkinliğinin çoğunluğunun bulunduğu iki ana kampüsü bulunmaktadır ve ayrıca başka diğer uydu kampüsleri de bulunmaktadır. Merkezi bürolar 1927 yılından beri faaliyet gösteren büyük Milano'daki Città Studi'nin tarihi kampüsünde yer almaktadır. Mühendislik eğitimi açısından tüm dünyada ve İtalya’da oldukça prestijli bir eğitim kurumudur.
Görüntülenme Sayısı: 1275
Sant'Anna School of Advanced Studies
İtalya

Sant'Anna School of Advanced Studies

Sant'Anna İleri Araştırmalar Okulu veya Scuola Superiore Sant'Anna de Pisa, tam İtalyan adını almak için uygulamalı bilimler konusunda uzmanlaşmış bir devlet üniversitesidir. 1987 yılında kurulan Sant'Anna Okulu, Times Higher Education tarafından başarılı genç üniversiteler arasında ilk on sırada yer alıyor. Sant'Anna İleri Araştırmalar Okulu, kendi yüksek lisans ve doktora derecelerini almaya hak kazanan bir üniversitedir. Ancak lisans dereceleri Pisa Üniversitesi ile ortaklaşa verilir. Pisa Üniversitesi’ndeki öğrenciler Sant'Anna'nın programına girmek için titiz ve zor sınavlardan geçmeye çalışmaktadırlar.
Görüntülenme Sayısı: 730
Sapienza University of Rome
İtalya

Sapienza University of Rome

Basitçe Sapienza veya Roma Üniversitesi de diyebileceğimiz Sapienza University of Rome, İtalya’nın Roma kentinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1303 yılında kurulan bu üniversite, en büyük Avrupa üniversitelerinden birisi olmasının yanı sıra aynı zamanda tarihin en eskilerinden biridir. İtalyan yönetici sınıfının çoğu Sapienza'da okumuştur. Çünkü 1982 yılına kadar Roma'daki tek devlet üniversitesi bu kurumdur. Sapienza birçok Nobel ödüllü, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyon Başkanları, birçok ulusların başkanları, önemli dini figürler, bilim adamları ve astronotları mezun etmiş oldukça prestijli bir kurumdur.
Görüntülenme Sayısı: 1090
Scuola Normale Superior di Pisa
İtalya

Scuola Normale Superior di Pisa

Scuola Normale Superiore di Pisa, İtalya’nın Pisa ülkesinde bulunan, 1819 yılında kurulmuş bir kamu yüksek öğrenim kurumudur. İki yüzyıllık hayatında, gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında hak, yetenek ve bilimsel titizlikle karakterize bir yer olan kendine özel bir yer edinmiştir. Hem lisans hem de lisans üstü derecelerde eğitim sunan bu okul, Times'ın yaptığı 2016 Dünya Üniversiteleri Sıralamasına göre Avrupa’nı en iyi 50 üniversitesi arasında yer almaktadır. Üniversitenin ücretsiz eğitim mottosu sayesinde, öğrenciler tamamen ücretsiz bir eğitim alma olanağına sahip olacaklardır. Bu da, kurumun eğitime ne denli önem verdiğinin en önemli göstergelerinden birisidir.
Görüntülenme Sayısı: 772
Universita Cattolica del Sacro Cuore
İtalya

Universita Cattolica del Sacro Cuore

1921'de Peder Agostino Gemelli tarafından Milano'da kurulan Università Cattolica del Sacro Cuore, Avrupa'nın en önemli Katolik üniversitesidir. UCSC ya da UNICATT ya da sadece Cattolica olarak bilinen Università Cattolica del Sacro Cuore, özel bir araştırma üniversitesidir. Cattolica, beş bağlı kampüsüyle Avrupa'daki en büyük özel üniversite ve dünyanın en büyük Katolik Üniversitesi'dir. Okul, 12 fakülte ve 7 yüksek lisans derecesi sağlamaktadır.
Görüntülenme Sayısı: 1037
University of Bologna
İtalya

University of Bologna

1088 yılında kurulmuş olan University of Bologna, yaklaşık 1000 yıllık geçmişi ile bugün dünyanın en eski üniversitesi olarak kabul edilmektedir. Ulusal sıralamalarda ilk sırayı alan en prestijli İtalyan üniversitelerinden biri olan bu kurum, 11 fakülteye ve 33 bölüme sahiptir. Tarihi, bilim ve edebiyatın büyük isimleriyle iç içe geçmiş, Avrupa kültürü için bir kilit taş ve bir referans noktası olarak kabul edilmektedir. Dünya sıralamasında ise en iyi ilk 200 üniversite arasında yer alan bu üniversite tam manası ile zamana meydan okuyan bir yapıdadır.
Görüntülenme Sayısı: 1012
University of Florence
İtalya

University of Florence

1321 yılında kurulmuş olan University of Florence, bir İtalyan kamu araştırma üniversitesidir. 12 fakülteden oluşur ve okula yaklaşık 60.000 öğrenci kayıtlıdır. Çeşitli düzeylerde ve tüm bilgi alanlarında geniş bir çalışma programı sunmaktadır. Florence Üniversitesi doğal uluslararası bir görevi üstelenmiştir ve bu anlamda uluslararası gelişimi stratejik önceliklerinden biridir. İtalya'daki en büyük ve en verimli kamu araştırma sistemlerinden birisi olan bu okul, her yıl Floransa’da 9 binden fazla mezun vermektedir.
Görüntülenme Sayısı: 806
University of Milan
İtalya

University of Milan

1924 yılında İtalya’nın Milano kentinde kurulmuş olan bu üniversite, Avrupa'daki en önemli ve en büyük üniversitelerden biridir ve yaklaşık 60.000 öğrenciye sahiptir. Milano Üniversitesi 9 bölüm, 134 lisans ve lisansüstü ders, 21 Doktora Okulu ve 92 Uzmanlık Okulu sunan oldukça geniş bir çalışma yelpazesine sahip olan bir üniversitedir. Üniversitenin araştırma ve öğretim etkinlikleri yıllar içinde gelişmiştir ve önemli oranlarda uluslar arası ün kazanmıştır. Üniversite, Avrupa Entegrasyon Araştırma Üniversiteleri Birliği'nin (LERU) İtalyan tek üyesidir, Ayrıca bu birlikte yer alan yirmi bir araştırma yoğun Avrupa Üniversitesinden biridir. Hem genel hem de spesifik konularda İtalya'nın en iyi üniversitelerinden biridir. Bilimsel üretkenlik için İtalya ve Avrupa'da önde gelen bir enstitü olan Milan Üniversitesi, bölgedeki en büyük üniversitedir ve yaklaşık 64.000 öğrencisi bulunmaktadır.
Görüntülenme Sayısı: 810
University of Padua
İtalya

University of Padua

Padua Üniversitesi İtalya’nın önde gelen üniversitelerinden birisi olmasının yanı 1222 yılında kurulmuş olan bu okul, dünyanın ayakta kalan en eski 5. Üniversitesidir. Bunun yanı İtalya’nın da en eski ikinci üniversitesi olan Padua Üniversitesi günümüzde 65 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. 800 yılık tecrübesi ile, pek çok ünlü ismi mezun etmiş olan bu okul eğitim kalitesi açısından da oldukça ön sıralarda yer almaktadır.
Görüntülenme Sayısı: 732
University of Pavia
İtalya

University of Pavia

1361'de kurulan İtalya'daki Pavia Üniversitesi, dünyanın en eski yüksek öğretim kurumlarından biridir. Milano'ya 35 kilometre uzaklıkta bulunan bu şehir, Milano'da ve Lombardiya'nın daha büyük bölgesinde 20. yüzyıldan beri var olan tek üniversite olarak yer almaktaydı. Dünyanın dört bir yanından birçok farklı ülkeden İtalya'ya gelen 24.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Öğrenciler 80'den fazla lisans programı, 42'den fazla yüksek lisans programı ve yaklaşık 20 doktora programı seçenekleri vardır. Üniversitenin 30 kütüphanesi tarafından desteklenen 18 bölüm sunulmaktadır.
Görüntülenme Sayısı: 618
University of Pisa
İtalya

University of Pisa

Bir İtalyan kamu araştırma üniversitesi olan Pisa Üniversitesi, Papa III. Clement'in bir fermanı tarafından 1343'te kurulmuştur. Dünyadaki en eski 19. üniversite ve İtalya'nın en eski 10. Üniversitesi olan bu kurum oldukça prestijli olmanın yanı sıra dünya sıralamalarında da oldukça üst sıralarda yer almaktadır. Üniversitenin yaklaşık 50.000 öğrencisi bulunmaktadır ve çok sayıda önemli mezuna ev sahipliği yapmış bir okuldur. Dünya Üniversitelerinin Akademik Sıralamasına göre 2013 yılında bu okul İtalya’nın en iyi okulu olarak seçilmiştir. Pisa Üniversitesi, tarım, astrofizik, bilgisayar bilimleri, mühendislik, tıp ve veteriner hekimliği gibi alanlarda yüksek düzeyde araştırma merkezleri bulunan yirmi bölümden oluşan kaliteli bir kurumdur.
Görüntülenme Sayısı: 936