Imperial College London

490
Londra Emperyal Koleji olarak dilimize uyarlanabilen Imperial College London, Birleşik Krallığın başkenti Londra’da 1907 yılında Kraliyet ailesi üyeleri tarafından kurulmuş bir üniversitedir. Üniversite fen ve sosyal bilimlerin yanı sıra İlahiyat fakülteleri ile de adından söz etmeyi başarmış, İngiltere’nin ilk 5 üniversitesinden biridir. Imperial College London ile ilgili tüm ayrıntıları bulabileceğiniz yazımızda, üniversitenin kampüsü ve kampüs hayatını, eğitim olanaklarını, tesislerini ve konaklama seçeneklerini, en gözde ve en popüler bölümlerini, bölüm bazında dünya sıralamasındaki yerini ve katılım koşul ve ücretlerini de bulabileceğiniz alt başlıklar bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için sorularınızı yöneltebilir ya da üniversitenin ana sayfasından yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.
Okulun ana kampüsü South Kensington’da olmasına rağmen tek bir kampüsten oluşmamakta ve diğer kampüsleri ise Hammersmith, Silwood Park, Royal Brompton, Charing Cross, Northwick Park, St Marys, Chelsea, Wye ve Westminster'da bulunmaktadır. Kampüsü dağınık olmasına rağmen bölüm bazlı inşa edildiğinden pek de sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyoruz. Ayrıca, bölümler arası geçiş için Ring servislerini ve Dünya’nın en gelişmiş tren ağına sahip olan ülkenin hızlı tren seferlerini kullanabilirsiniz. Kampüslerinde tiyatro, amfi tiyatro ve kütüphanelerin yanı sıra, tüm kampüslerinde bulunan Rugby sahaları ve futbol- basketbol sahalarını bulabilirsiniz. Ayrıca, her kampüste farklı büyüklüklerde spor kompleksleri mevcuttur. Özellikle Royal Brompton ve Chealse kampüslerinde Fen ve Mühendislik eğitimi veren bölümler bulunmakla birlikte, diğer kampüslerde farklı bölümlere rastlamak mümkün. Üniversitenin ana rektörlük binası ve en değerli yapıları South Kensington’da bulunmaktadır. South Kensington ve Chelsea arası mesafe 1.1 kilometredir.
Her kampüsün içinde yurtlar bulunmaktadır. Bu yurtlara başvuru hemen hemen ülkemizdeki kredi Yurtlar kurumu gibi bir kurum tarafından yönetilmekte ve genellikle yabancı öğrencilere öncelik verilmektedir. Aylık 300- 500 sterlin dolaylarında yurt ücretini ödemeniz gerekir. Ayrıca yurt imkanları için farklı ödeme seçenekleri için de geçerli olabilmektedir. Ayrıca, üniversite dışında aile yanında da kalmak gibi imkanlarınız bulunmaktadır. Dilediğiniz banliyö ya da kasabada ki, ailelerin yanında kalabilirsiniz. Bu noktada okul aile işbirliğine üye olan ailelere müsaade verilmektedir. Yani istediğiniz bir ailede kalmak hem sizin için sakıncalı olacaktır hem de güvenilir olmayacaktır. Tabii ki bunların yanın da bir de arkadaşlarınızla ya da tek başınıza ev kiralama gibi bir durum söz konusu olabilir. Bunun için epey bir ödeme yapmanız gerekebilir. Özellikle Chelsea kampüsündeki bir bölümü tercih ederseniz, pahalı bir şehirde okumanız için epey bir paraya ihtiyacınız olacaktır.
%50’si yabancı ülkelerden olan bu üniversitenin başvuru şartları ve değerlendirme süreci, diğer üniversitelerden pek de farklı değildir. Onur derecesinde başarı puanı, yüksek lise çıktısı, yurt içi ve yurt dışı başarılar, TOEFL ve diğer dil sınavlarında yüksek A notlu başarılar ve değişim programları sayesinde, bu üniversiteyi okuyabilirsiniz. Üniversite okuyorsanız Erasmus ya da Farabi ve Sokrates programları ile başvuru yapabilirsiniz. Bu durumda mevcut üniversite puanınız baz alınır. Ayrıca eğer ilk okul ya da lise öğrencisi iseniz; ülke içinde girmiş olduğunuz tüm puanlarda üstün başarı elde etmiş olmanız ve bunu belgelemeniz gerekecektir. Başvuru süreci ise; bu üniversite ile doğrudan başvuru yapmanız gerekecektir. Ayrıca normal başvuru şartları için de başvuru tarihleri arasında başvuru yapmanız gerekir. Bunun için de başvuru tarihlerini takip etmeniz gerekecektir. Manchester ve Chealse’de bulunuyorsanız ya da gitmek gibi bir durumunuz var ise doğrudan başvuru yapabileceğiniz şubeleri yer almaktadır. Ücretlere gelecek olursak; 16.000 Sterlin yıllık kayıt ücretini ödemeniz gerekecektir. Bunun yanı sıra; 136 dolar vize, 406 lira Tier4 öğrenci vizesi, 1000-2000TL uçak bileti, aylık 600/ 100 TL harçlık, yıllık 500 dolar sağlık sigortası gibi ödemeleri de yapabileceğinizi unutmamanız gerekir.
Imperial College London uluslar arası ve çok yönlü bir üniversitedir. 10 yıl öncesine kadar sadece kolej olarak anılsa da müfredatı London Üniversitesine bağlanarak bir üniversite olmuştur. Ve bu tarihten sonra, geçmişin de verdiği tecrübe ile her yıl 1 ya da 2 ayrı fakülte inşa ederek bölüm binalarını yükseltmeyi başarmıştır. Farklı şehir ve kasabalara dağılan kampüslerin ana nedeni de budur. Yani sonradan üniversite olması ve çok yönlü eğitim yapabilmesi için, bu amaçlanmıştır. Imperial College London’da okuyabileceğiniz tüm bölümler şu şekilde: Mühendislik teknolojisi: Aşağıda yer alan birçok mühendislik bölümüne ev sahipliği yapmaktadır. İnşaat mühendisliği, Genel Mühendislik, Mekanik ve Havacılık Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği Yaşam Bilimleri: Sosyal bilimler ve sayısal bilimler olarak da adlandırılabilecek bölümler şu şekilde: Biyolojik Bilimler, Fiziksel bilimler, Matematik ve İstatistik, Kimya, Fizik ve Astronomi, Jeoloji, Çevre, Yer ve Deniz Bilimleri Sağlık Bölümleri: Imperial College London’da  en çok tercih edilen bölümlerden biridir. Bu fakültede her yıl onlarca farklı bilim araştırmaları yapılmaktadır. Klinik, klinik öncesi ve sağlık, Diğer Sağlık bölümleri, Tıp ve Diş Hekimliği Ve Ayrıca bilgisayar ve bilgisayar ilintili bölümler okutulmaktadır. (programcılık, Çip teknolojisi, tasarım ve web….) En popüler olan bölümler ise; İşletme, TIP, Mühendislik ve Fen bilimleridir.
Üniversite, başta Tıp ve İktisat olmak üzere, felsefe ve edebiyat alanında onlarca mezun vermiştir. İşte onlardan sadece birkaçı:
  • Pekin'de CCTV de dahil olmak üzere ödüllü mimar Cecil Balmond.
  • Emma Townshend - Yazar ve gazeteci.
  • Keith Duckworth - Cosworth DFV (Çift Dörtlü Vana) motorunun tasarımcısı.
  • Brian May - Kraliçe gitarist şefliğini yönetir.
  • Jessica Hsuan - Hong Kong'daki TV aktrisi.
  • Narinder Kapany - Fiber optik babası, mucidi.
  • Andreas Mogensen - ilk Danimarkalı astronot, Avrupa Uzay Ajansında görev yapmaktaydı.
  • Nicholas Tombasiz - Ferrari F1 baş tasarımcısı.
  • Cyrus Mistry - Tata Grubu Başkan Vekili seçildi.
  • Simon Singh - Yazar ve gazeteci.
Top Ranking of University ve World Ranking tarafından yapılan standart ve eğitim kaliteli baz alınarak yapılan sıralamada Dünya’nın 8. En iyi üniversitesi seçilmiştir. Bölüm bazlı değerlendirmede en iyi bölüm Klinik ve Tıp eğitiminde ilk 4 ‘te yer almaktadır. Ayrıca; Mühendislik ve Teknoloji bölümlerinde 7. Sırada, sosyal Yaşam bilimlerinde 9, fizik bilimlerinde 11. Sırada yer almaktadır.
Imperial College London hem fen hem de tıp bölümlerini tercih edecek adaylar için harika bir seçim olacaktır. En iyi bölümlerin ve en iyi tesislerin yer aldığı bu üniversitede okumak büyük ayrıcalık olacaktır. Ayrıca; South Kensington, mükemmel bir şehir ve harika manzaralara sahip. Ders çıkışı bu şehre yakın mesafedeki Chelsea’da mükemmel bir hafta sonu maçı izleyebilirsiniz. Ya da New Castle’a birkaç saatlik bir tren yolculuğu sonunda harika bir Rugby maçına katılabilirsiniz. İngilizce’nin en güzel konuşulduğu kasabalardan South Kensington’da okumak hem İngilizcenizi geliştirecek hem de %50’si yabancı olan insanlar ile harika bir kültür alış verişi yapabilecek, yeni kültürler tanıyabileceksiniz. Ucuz konaklama seçenekleri ile pek bir para harcamadan eğitiminizi mükemmel bir şekilde Dünya’nın en iyi üniversitelerinden birinde tamamlayabilirsiniz. Kısacası tam bir öğrenci şehri olan bu şehrin en nadide üniversitesinde okumak büyük avantaj sağlayacaktır.