Durham University

1263
İngiltere’nin en fazla eğitim programlarına sahip, köklü üniversitelerinden olan Durham University, 1832 yılında birkaç akademisyen tarafından kurulmuş bir şehir üniversitesidir. Halen Dünya’nın en iyi bölümleri ve referanslarından bazıları bu üniversitede yer almaktadır. Üniversite, hem sosyal yaşamı hem de eğitimi ile her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilmektedir. İşte tüm yönleri ile Durham University.
Üniversite 1832 yılında İngiltere’nin Durham kentinde kurulmuştur. İngiltere’de kurulan ve Oxbridge üniversitelerinden sonra en köklü 3. Üniversitedir. Oxbridge üniversitelerinden sonra İngilizce dilinde eğitim veren 3. Üniversitedir. Devasa kampüsü ve onlarca fakültesi ile dikkat çekmektedir.
Yaklaşık 250 dönüm arsa üzerine kurulu olan bu devasa üniversite, birçok farklı sosyal ve bilim üssüne de ev sahipliği yapar. Durham ve Queen’s kampüsleri olmak üzere 2 farklı kampüsü aynı şehir sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kampüste, amfi tiyatro, spor salonu, futbol ve Rugby sahaları, Basketbol sahaları ve çok farklı sosyal etkinlik alanları bulunmaktadır. Dünya’nın en köklü kütüphanelerine ve müzelerine de ev sahipliği yapmaktadır. Kampüs hayatı oldukça eğlencelidir. Onlarca farklı öğrenci kulüpleri ile öğrencilerin hem eğitim hem de sosyal anlamda verimli vakit geçirmeleri sağlanmaktadır. Öğrencilerin tüm imkanlarını karşılayabilecek şehir merkezindeki kafe ve barlar ile alışveriş merkezlerine de oldukça yakın olması, bu üniversitenin her anlamda avantajlı olmasını sağlamaktadır.
İngiltere’nin ve dünyanın en değerli üniversitelerinden olan Durham Üniversitesi, yabancı uyruklu binlerce öğrencinin ilk tercihlerinden. İngiltere’nin en yeşil şehirlerinden olan ve New Castle ile Chelsea şehirlerine oldukça yakın mesafede bulunan Durham, tam bir öğrenci şehri. Hem sanat hem de müzik ve aynı zamanda eğitim mükemmel bir şekilde harmanlanmıştır. Eğitim masrafları ve konaklama ücretleri de diğer ülkelere ve İngiltere’nin diğer şehirlerine göre oldukça cazip görünüyor. Ayrıca, bunun için birçok alternatif de mevcut. Eğitim olarak en güzel ve en kaliteli bölümler bu üniversitede yer almaktadır. Ayrıca yüksek lisan ve doktora gibi hedefleriniz var ise burada yapabilirsiniz. Büyük bir deneyim ve keyifli bir eğitim almak istiyorsanız Durham üniversitesini değerlendirebilirsiniz. Ayrıca diğer tüm soru, görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilir ya da üniversitenin ilgili iletişim kanalları ile kontakt kurarak paylaşımda bulunabilirsiniz.
Bu Üniversite’de okumak için Üniversite eğitim ücreti olarak 17.000 Sterlin ödemelisiniz. Ayrıca, diğer ücretleri de ödemeniz gerekir. Vize, pasaport, konaklama ve diğer harcamalarınızı başvuru gününde öğrenebilirsiniz. 3 farklı konaklama şekli mevcut olan Durham University’de, ilk olarak 2 kampüsten herhangi birinde sadece birkaç dakikalık yürüyüş mesafeli yurtlarında aylık 400 Sterlin civarında bir paraya kalabilirsiniz. Ayrıca, istemeniz durumunda bir ailenin yanında da kalabilirsiniz. Bunun için aile size bir oda verir ve gerekli ve kullanmanız gereken alanları belirler. Ayrıca genel olarak kahvaltı ve akşam yemeği imkanı da sunar. İsterseniz bu şekilde yaklaşık 300 Sterline kalabilirsiniz. Son olarak şehrin hemen hemen tüm bölgelerinde bulunan yurt veya evlerinde de kalabilirsiniz. Dilediğiniz evi tek başınıza ya da arkadaşlarınız ile tutabilirsiniz. Bu durumda daha fazla ödeme yapmanız gerektiğini de unutmayın.
Diğer İngiltere’deki üniversiteler gibi Durham University için de 3 farklı başvuru ve kabul seçeneği mevcuttur. Merak eden arkadaşlar için ufak çaplı bir bilgi vermeye çalışalım. Direk Başvuru: Ülkemizde ki hemen hemen tüm eğitim kurumları ile bu üniversite arasında ortaklık ve geçerlilik söz konusu. Bu yüzden, kendi lise puanınız ile bölümün ana sayfası üzerinden direkt başvuru yapabilir ve bölüme başvurunuz alınabilir. İngilizce seviyeniz bu aşamada önemlidir. TOEFL IBT 70 puan ve üzeri olması gerekir. Bölümler Arası Başvuru: Okuduğunuz üniversitedeki başarı puanınız yüksek ise; Erasmus, Farabi gibi değişim programları ile dönemlik ya da sürekli olarak bu üniversiteye başvurabilir ve sürekli öğrencileri olabilirsiniz. Bunun için hem Durham University departmanı ile hem de üniversitenizde ki ilgili departman ile iletişime geçmeniz gerekecek. Paralı Eğitim: Aşağıda belirtilen miktarları ödemek şartı ve diğer İngilizce bilmek ve Yurtdışı eğitim alma genel şartlarını karşılamanız durumunda; Durham University öğrencisi olabilmeniz mümkün.
Tıp Fakültesi: Durham University tarafından en çok önem verilen bölümlerin başında gelir. Günümüzde birçok tıpçı bu üniversiteden Dünya’ya hizmet sunmaktadır. Ayrıca plastik cerrahi alanında profesyonel kişileri Dünya gündemine taşımakta ve bu alanda önemli kariyer imkanları sunmaktadır. İktisat: Dünya ekonomisine yön veren kişilerin mezun olduğu bu bölüm, günümüzde birçok kanıtlanmış tezi de Dünya kamuoyu ile paylaşmaktadır. Felsefe ve Sosyoloji: İnsan psikolojisi ve hayat tarzlarını işleyen binlerce tezin ana merkezi esasında bu üniversitedir. İnsan ve canlı psikolojisi harika bir şekilde tezler ve bilimsel makaleler ile desteklenir. Matematik ve Fen Bilimleri: Üniversitenin ana bölümleri arasında bu bölüm de gösterilebilir. Normal şartlarda Dünya’da farklı bir ülke için en az tercih sebebi olan bu bölümler, bu üniversite de büyük ilgi görmektedir. Ayrıca; Hukuk, Sosyal bilimler, Uluslar arası ilişkiler ve İşletme gibi bölümler ve yüksek lisans ya da doktora bölümleri de öğrenciler tarafından tercih edilen diğer bölümler arasındadır.
Ulusal Öğrenci Anketine göre Durham University, mezun öğrencilerden çok yüksek puan almıştır. Ve öğrencilerin %90’ı beklediğinden daha iyi bir deneyim geçirdikleri noktasında hem fikir. Ayrıca mezun olan çoğu kişi, çok farklı iş sahalarında üstün performans göstermektedir.
Mo Mowlam, eski Kuzey İrlanda bakanlarından Will Carling, Phil de Glanville ve Will Greenwood, milli rugby oyuncularından ki rugby en değerli ve en çok takip edilen oyunların başında gelir. Nasser Hussain and James Foster ünlü aktrisler Harold Evans, gazete editörü Ayrıca aralarında Justin Welb, Sir Milton Margai, John Douglas, Henry Holland gibi ünlülerin de olduğu yüzlerce mezun bulunmaktadır.
Hemen hemen tüm fakülte ve bölümleri ve de araştırmaları Dünya çapında sükse yapmış olan Durham University’nin bölüm bazında dereceleri ise şöyle . (Tabii ki yıldan yıla değişkenlik gösterebilir) Tüm İngiltere Üniversiteleri arasında 6. Sırada yer alan Durham University, Hukuk’ta ilk 10, Sosyal Bilimlerde 6., İktisat ve İşletme’de ilk 10 ve Tıp fakültesinde ilk 20. Sıradadır. Tarih ve Coğrafya’da ilk 10’u zorlayan Durham University, ayrıca Avrupa tarihinde de ilk 5’tedir.
2 kampüsü ve onlarca fakültesi ile eğitimin en iyi verildiği bir üniversite olan Durham University, kurulduğu günden bu yana binlerce farklı bilim ve sosyal projeye ev sahipliği yapmıştır. Durham University, müzeleri, amfi tiyatroları, konaklama seçenekleri, eğitim masraflarının uygunluğu, merkeze yakınlığı ve güzel havası ile dikkat çekmektedir. İktisat ve fen fakülteleri ile özdeşleşen bu üniversite, ayrıca binlerce yurt dışı öğrencinin de radarında. Ve bu yüzden farklı kültürleri tanımak ve İngilizce dilini öğrenmek için de ideal bir üniversitedir.