Aston University

1399
Aston Üniversitesi, Birmingham'ın şehir merkezinde bulunan İngiltere'nin nüfus bakımından ikinci en büyük şehri olan bir kamu araştırma üniversitesidir. Kökleri 19. yüzyıla kadar uzanmaktadır. 1895'te Birmingham Belediye Teknik Okulu olmuştur. Aston 1966 yılında üniversite statüsüne kavuşuncaya kadar ismini pek çok kez değiştirmiştir.
Üniversite beş okuldan oluşmaktadır; Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler, Yaşam ve Sağlık Bilimleri, Diller ve Sosyal Bilimler, Aston Tıp Okulu ve Aston İşletme Okulu. Yaklaşık 9.000 öğrenciden oluşan üniversite 2.000'den fazla lisansüstü öğrenciye sahiptir. Aston İş Okulu 1947'de kurulmuştur ve İngiltere'nin en eski ve en büyük üniversitelerinden biridir. Önde gelen üç işletme okulu akreditasyon birlikleri tarafından dünya çapında sadece 73 işletme okuluna verilen bir sınıflandırma olan akreditasyon tutmaktadır. Üniversite kampüsü, Birmingham'ın Gosta Green bölgesinde 60 dönüm araziye yayılmış olup yüzme havuzu, spor merkezleri, kütüphane, kafeler, restoranlar, barlar ve dükkanlar, kuaförler, sağlık merkezleri bulunmakta ve doğayla iç içe olmanızı sağlayan çok sayıda yeşil alan ile tamamlanmıştır. Üniversite kütüphanesi dört kat üzerine yayılmıştır ve yaklaşık 700 okuma alanı için 250.000'den fazla kitap ve 800 adet süreli yayın odası ile donatılmıştır. Aynı zamanda yaklaşık 3500 elektronik dergi ve 40 elektronik veri tabanına erişime sahiptir. Aston, endüstri ve iş dünyasıyla güçlü bağlantılara sahiptir ve 2012 yılında Telegraph gazetesi, milyonerler üreten ilk 10 İngiltere üniversitesi arasında Aston'u sıralamıştır. Ayrıca Çin, Hong Kong ve Hindistan dahil olmak üzere 40 farklı ülkede 140'dan fazla üniversite ile ortaklıkları bulunmaktadır. Aston’nun önemli mezunları arasında, komedyen Frankie Boyle, BBC muhabiri Ivan Noble ve CNN, Nic Robertson'da kıdemli uluslararası muhabir bulunmaktadır.
Aston Üniversitesi, uluslararası öğrencilerine eğitimleri süresince konaklama seçenekleri vermektedir. AB öğrencileri ise, eğitimlerinin ilk yılında üniversite yerleşkesinde konaklama garantisi altındayken sonraki yıllarda da kampüste konaklamak için başvuruda bulunabilme şansına sahiptiler. Aston Üniversitesi kampüsü Birmingham kentinin merkezinde yer almakta ve 3.000 özel banyolu odaya sahiptir. Konaklama birimlerinin hepsi ana üniversite binalarına ve kent merkezine beş dakikalık yürüme mesafesindedir. 3 ila 12 öğrencinin paylaştığı dairelerde kendi yemeğinizi pişirme imkanı bulunmaktadır. Kampüs içi olanaklar arasında çamaşırhane, uydu televizyon salonu, 24 saat açık kütüphane ve sayısız kafe, bar ve restoran yer almaktadır. Öğrenciler herhangi bir problemle karşılaştıklarında yurt öğretmenleri ve yetkililerinden yardım alabilirler.
Anket, öğretim, akademik destek ve sosyal hayatı göz önünde bulundurarak 132 Birleşik Krallık Üniversitesi arasından Aston 24. sıraya yerleşmektedir. Bu yılki ilgi çekici yerler arasında % 100'lük bir öğrenci memnuniyeti derecesine ulaşan İngilizce Dili yer almaktadır. Aston kurslarının % 60'ından fazlası, % 90'ın üzerinde bir memnuniyet oranına ulaşmaktadır. Bunlar arasında Pazarlama, Bilgisayar Bilimi, Eczacılık ve Biyolojik Bilimler bulunmaktadır. Aston'un memnuniyet derecesi üniversiteyi yerel rekabetin önüne yerleştirmektedir.
 • Biyomedikal Mühendisliği
 • Bilgisayar Bilimleri
 • İş ve Uluslararası İlişkiler
 • İşletme
 • Ekonomi ve Finans
 • Kimya Mühendisliği
 • Mühendislik Yönetimi
 • Bilişsel Nörobilim
 • İngiltere'de Öğrenci Deneyimi İçin 11. sırada (The Times and Sunday Times Üniversite Rehberi, 2016)
 • İngiltere'de mezun kazançları ölçeğinde 14. sırada (Telegraph, 2015)
 • İşverenlerle İşbirliği için İngiltere'de 3., dünyada 27. sırada (QS, 2015/6 Mezun İstihdam Koşulları)
 • Times Üniversite Rehberi 2017'de 33. sırada
 • Guardian Üniversite Rehberi 2017'de 29. sırada
 • The Compete University Guide, 2017'de 30. sırada yer almıştır